.

.
επιστροφή στην κεντρική σελίδα του Ωδείου

ΣΥΝΑΥΛΙΑ στο Θέατρο Πέτρας, 29 Ιουνίου 2017

ΤΜΗΜΑ ΚΛΑΣΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ


Ή δείτε χωριστά τα μέρη της σε αυτή τη σειρά βίντεο που ακολουθεί:







ΤΜΗΜΑ ΚΛΑΣΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ
στο Θέατρο Πέτρας, Σκηνή Πήτερ Μπρουκ
29 Ιουνίου 2017

Τρία τραγούδια
Συνεργασία τάξης μονωδίας Εύας Μιχελιδάκη και τάξης κιθάρας Αντώνη Γιαβρή

Τραγουδούν: Μαρία Καψάλη και Μαρία Δημουλά.
Κιθάρα: Εύη Δασούλα

Come Again – John Dowland  (1563 – 1626) - Μαρία Δημουλά 
Dolente imagine di fille mia – Vincenzo Bellini  (1801 – 1835) - Μαρία Καψάλη
AmarilliGiulio Caccini (1551 – 1618) - Μαρία Δημουλά, Μαρία Καψάλη




ΣΥΜΦΩΝΟΠΕΤΡΑ
μικτή συμφωνική ορχήστρα καθηγητών και σπουδαστών του Ωδείου 
δίδαξε και διευθύνει
ο ΙΑΚΩΒΟΣ ΚΟΝΙΤΟΠΟΥΛΟΣ

Συμμετέχουν μέλη των Χορωδιακών Συνόλων
και παιδιά από τα τμήματα Προπαιδείας-Προθεωρίας
Διδασκαλία προετοιμασία Χορωδίας: Ροδούλα Χαρδαλή, πιανιστική συνοδεία Έρη Χαρδαλή. Υπεύθυνη τμημάτων Προπαιδείας Γιούλα Μιχαήλ, διδασκαλία - προετοιμασία: Μαρία και Πελίνα Ανδριανοπούλου, Γιάννα Βράτιμου.


Smile  – Charlie Chaplin (1889 – 1977)
Στίχοι: Μαρία Ανδριανοπούλου, προσαρμογή: Γιώργος Χατζημιχελάκης

Φαντασία και φούγκα σε Ντο μινόρε  J.S. Bach (1685 – 1750)
Προσαρμογή: Δημήτρης Συκιάς

Genres  – Νίκος Κατσούλης

Πόλκα  – Στέφανος Καραμαλίκης

Αναπάντητο ερώτημα  – Charles Ives (1874 – 1954)

In C  Terry Riley (1935)

ΣΥΜΦΩΝΟΠΕΤΡΑ
Βιολιά Ι
Βασίλης Δήμος, εξάρχων (καθηγητής ΔΩΠ)
Γεράσιμος Τσιντηλάκης (καθηγητής ΔΩΠ)
Γιάννης Αντωνόπουλος (διπλωματούχος, υπότροφος), Χρυσούλα Ηλιοπούλου (πτυχιούχος, υπότροφος), Αμαλία Σούκα (σπουδάστρια Ανωτέρας, υπότροφος)
Βιολιά ΙΙ
Χρύσα Κουτσαυτάκη (καθηγήτρια ΔΩΠ) και οι σπουδαστές: Μαρία Δημουλά, Βίκυ Κονδύλη (υπότροφος), Θοδωρής Σταθόπουλος, Αντωνία Παρασκευά, Ορέστης Αγγελόπουλος, Μανώλης Σαράκης
Βιόλες
Νίκος Δεσποτόπουλος (καθηγητής ΔΩΠ)
Αργύνη Κωνσταντινίδη (συνεργάτις), Άννα Τσινίκα (συνεργάτις)
Βιολοντσέλα
Ρίτα Στρατηγοπούλου (καθηγήτρια ΔΩΠ)
Και οι σπουδάστριες, Παρασκευή Ζαρζάνη, Κατερίνα Ρήγα
Κατερίνα Σεμιτέκολλου (συνεργάτις)
Κοντραμπάσο
Δημήτρης Καμαριανάκης (αρχιμουσικός Φιλαρμονικής Δήμου Πετρούπολης)
Φλάουτα (τάξη Στεφανίας Κατσαρού)
Βικτωρία Αθανασοπούλου (διπλωματούχος, υπότροφος, μέλος Φιλαρμονικής), Κατερίνα Σιαμά (επί διπλώματι), Ελευθερία Καραγκούνη (υπότροφος, μέλος Φιλαρμονικής).
Όμποε:
1ο Ναυσικά Μανωλάτου (καθηγήτρια ΔΩΠ)
2ο Μαργαρίτα Σούκα-Σίμου (σπουδάστρια ανωτέρας – υπότροφος, μέλος Φιλαρμονικής)
Κλαρινέτα (τάξη Γιάννη Σούκα)
1ο Γιάννης Σούκας (καθηγητής ΔΩΠ)
2ο Γιώργος Βλάχος (σπουδαστής Ανωτέρας – υπότροφος, μέλος Φιλαρμ.)
Φαγκότα
1ο Βασίλης Βλάχος (καθηγητής ΔΩΠ), 2ο Στάθης Αντωνίου (σπουδαστής)
Γαλλικό Κόρνο
Νίκος Καλαμβρέζος (συνεργάτης)
Τρομπέτα
Δημήτρης Σταματελόπουλος (τάξη Χρήστου Καρακίτσου)


Πιάνο: Αναστασία Σούκα-Σίμου (πτυχιούχος, επί διπλώματι, τάξη Στέφανου Σιγάλα)